Meetings
Members

Lions nedir ve Biz kimiz?

Lions toplumun gelişmesinde katkıda bulunmak ve sosyal yaşama destek vermek amacını taşıyan , karşılıksız hizmet etmeyi bir yaşam ve davranış biçimi olarak benimseyen insanların duygu ve düşünce çizgisidir. Dünyada yaklaşık 190 ülkede kurulu ve 1 milyon 700 bin üyesi bulunan 46 bin Lions Kulübünün oluşturduğu bir Birliktir.İngilizce adı ‘The International Association of Lions Clubs’dır.

Misyonumuz nedir? 

Uluslararası işbirliği ve toplumun katılımı ile gönüllü hizmetler vererek , insanlığın ihtiyaçları için , tüm insanlar arasında bir anlayış ruhu yaratmak ve geliştirmektir.

Lions’un Amaçları Nedir ?

  • Dünya insanları arasında bir anlayış ruhu yaratmak ve geliştirmek
  • Toplumun uygar, kültürel ,sosoyal ve ahlaki kalkınmasında etkin katılımda bulunmak ,
  • Kulüpleri dostluk , arkadaşlık ve karşılıklı anlayış bağları ile birleştirmek,
  • Politikada taraf tutan ve dini inanç farkı gözeten hususların dışında kalan ve toplumun yararlarını ilgilendiren tüm konularda , kulüp üyelerinin serbest tartışmalar yapabilecekleri bir ortam yaratmak,
  • Hizmete yatkın kişilerin , maddi karşılık beklemeden toplumlarına yararlı olmalarını teşvik etmek , yeterliliğe özendirmek ve ticari ,sınai,mesleki ve kamu hizmetleri ile özel girişimlerde yüksek törel ilkeleri yerleştirmek

Bu Amaçlar kısaca neye hizmet ederler?

İlk Amaç uluslararası olup , dünya barışının sağlanmasına ,

İkinci ve Üçüncü Amaçlar Ulusal olup toplumun refahı ve yücelmesine ,

Dördüncü Beşinci Amaçlar yerel olup iyi vatandaşlık ve kentlilik ilkelerinin gelişmesine , sosyal dayanışmaya,

Altıncı Amaç ise Bireysel olup kişisel erdemlerin yerleşmesine/ uygulanmasına hizmer ederler.

Lions kelimesi ne anlama geliyor ?

LIONS ingilizce, Liberty(Özgürlük ), Intelligence (Anlayış),Our Nations Safety ( Ulusumuzun güvenliği ) sözcüklerinin baş harflerinden oluşur. Kısacası ‘Lions’ Özgürlük, Anlayış ve Ulusun Güvenliği hür ve demokratik dünya için olmazsa olmaz kavramların hayata geçirilmesidir.

Lions’un Amblemi ve Renklerinin bir anlamı var mıdır?

1921 senesinde kabul edilen amblemdeki aslan başlarının sola bakanı geçmişi , sağa bakanı ise geleceği temsil eder. Ortadaki cember ise Dünyayı sembolize eder.

Lions’un Renkleri ise;

Erguvan ; sadakat, cesaret, hedeflere bağlılık, akıl ve yürek üstünlüğü

Altın sarısı ; Niyetin içtenliği,fikir açıklığı, saf yaşam,

Bu amaçları benimsemiş ve yaşadığı topluma gönüllü hizmet vermek isteyenler,  '100. Yıl Mehmetçik Karpaz Lions Kulübü  Derneği' 2015 yılında kurarak, sosyal sorumluluk projelerine başlamıştır.

 

 

 

Lions Clubs International News
Connect with Us Online
Twitter