Meetings
Members

Ekim 2016
Hem Leo Kulübümüz, hem bizler bu ayki genel toplantımızda Genel Yönetmenimizi ağırladık. 
Toplantılarımızı, 29. Ekim Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde düzenleyip, Atatürk Köşemizi ve konseptimizi bu anlamda zenginleştirdik. 
8. Ekim Dünya Lions Hizmet Gününde Yönetim Çevremizin organize ettiği birbirinden farklı tanıtım aktivitelerinde bulunduk. İstanbul'un işlek noktalarında Lions'u tanıtan standlar kurduk, çevreci aktiviteler yaptık, balonlar, kitaplar, boya kalemleri dağıttık. 
Geçen dönemde Leo'larımızın yanında olduğumuz Adıyaman İlkokul projesi tamamlandı, okulun açılışı gerçekleşti. Bize çok büyük bir mutluluk verdi. 
Sevgili kulüp üyemizin girişimiyle Küplüce Lions İlkokulundaki ihtiyaç sahibi çocuklara kıyafet dağıtımı sağladık. 
Ve artık gelenekselleşen, biz de kendilerine büyük bir zevkle destek vererek yanlarında olduğumuz, Leo'larımızın gelir getirici Halloween partisine hem kulüp üyeleri olarak hem de arkadaşlarımızı getirerek kalabalık bir katılım sağladık. Biliyoruz ki gençlerimizin bu girişimi yine Nisan ayında düzenleyecekleri otizm festivaline büyük bir katkı sağlıyor. 

 

October 2016
Both, our Leo Club and we had the honour to welcome our District Governor at our general monthly meeting. As October is the month for celebrities of our Republic, we had nice concept and decoration about Atatürk. 
On 8th October, Lions Day, we joined the activities organized by our District for introducing Lions Services to the public. At different places we had groups to introduce Lions services for blind people, animal protection, environmental protection. Lasting all the day, we distributed balloons, books, puzzles to children. 
Another big honour we had with the opening ceremony of the Adıyaman Elemantary Village School which we supported our Leo's with funds and books. The project has been finalized and the school has started education system. 
Our dear club member organized clothes collection and distributed to families in need at Küplüce Lions Elementary School. 
And for the 2nd time, we joined the fundraising Halloween Party organized by our Leo's. This is the first step for the planned autism festival next April. Knowing this, we joined not only with our club members but also with friends and families. 

 

 

Eylül 2016
Bu ay İstanbul Güneş Leo Kulübümüzün önderliğinde Suadiye Sahil Lions Kulübü desteğiyle iki aşamalı ortak aktivite düzenledik. Leo'larımız Kurban Bayramına özel Çocuk Böbrek Vakfının bünyesinde olan çocukları sevindirmek istedi. Kendilerine ve ailelerine önce bir moral yemeği düzenledik, hep beraber seminer izledik, bilgilendik. Ardından yemek yiyip, pasta kestik, çocuklara balonlar dağıttık. İkinci aşamada ise Bayram öncesinde sponsor firma desteğiyle 55 çocuğa çifter çifter yeni giyim hediye ettik. Bu anlamlı aktiviteyle gençlerimizin yanında olmak bizim için ayrı bir mutluluktu.September 2016
Supporting our Istanbul Güneş Leo Club, we organized together with Suadiye Sahil Lions Club a party for children with kidney failure. First we arranged a meeting with families and children, listening to presentation held by the experts. After that we offered food, drinks, motivation cake and baloons to the participants. As a second step, right before the sacrifice feste, we presented new clothes and shoes to 55 children. The gifts were arranged by a sponsoring company. 


 

 

 

Ağustos 2016

Ağustos ayında çevre - dostluk - eğitim - hayvanları koruma projelerinde yer alarak yeni döneme renkli bir başlangıç yaptık. Anadolu Boğaçiçi Leo Kulübü'nün kapak toplama çevre aktivitesine, komşularımızın da desteği ile büyük katkıda bulunduk.
Küplüce Lions İlkokulu bizim için ayrı bir önem taşıdığı için yeni eğitim dönemine düşünülen renovasyon çalışmalarına maddi katkı sağladık.
Yine Leo Kulüplerinden Zeugma Leo Kulübünün, ormanlık bölgede terkedilmiş hayvanların bakımı ve beslenmesi için düzenlediği tam günlük bir aktiviteye aile ve arkadaş çevremizi de davet ederek eşlik ettik.

August 2016

With a positive start into new term, we joined to various activities especially the ones organized by our Leo Clubs. We collected plastics from our neighborhood and presented to Anadolu Bogazici Leo Club, who started this environmental project. 
The Küplüce Lions Elementary School, which has a special place in our hearts, needed help for restoration plans. So we did not hesitate to give our financial support.
Inviting our family and friends, we joined another activity, organized by Zeugma Leo Club.
This was a full-day programme where we offered food, care and love to abandonned animals in forests. 

 

Temmuz 2016

Ramazan Bayramı öncesi sponsor firmasından temin ettiğimiz gıda ürünleri ile beraber bir marketin alışveriş kuponlarını, mahallemizin muhtarı yardımıyla belirlediğimiz ihtiyaç sahibi 15 aileye dağıttık. 

 


July 2016
Right before the Ramadan Feste, we listed 15 needy families with the help of the authorities and offered them food packages and bonus cards for shopping. 

 

 

 

 

Mayıs 2016

Mayıs ayında yine dostluk ziyaretlermizi sürdürdük. 
Yeni kurulan 100. Yıl Hitit Lions Kulübün charter gecesinde genç katılımcılarımıza hoş geldin diyerek onları tebrik ettik. 

Sevgili Leo'larımızın bu kez samimi bir ortamda Leo Advisorumuzun evinde düzenlenen aylık toplantısında yanındaydık. Devir Teslim Törenleri için hazırlıkları konuşurken destek verdik.

İki gün boyunca merkezde düzenlenen kermesteydik.; dönüşümlü olarak görev alan arkadaşlarımız satışlar yaparak elde edilen gelir ile kulübümüze katkı sağladık.

Leo'larımızın Otizm Festivali devamında yetkililer tarafından bize başvuruda bulunarak farklı bir çalıştay fikri doğduk. Aile sistem dizimi ile otizme farklı bir bakış sağlamak üzere tam gün süren bir aktivite düzenledik. Leo'larımız ile beraber sosyal medya üzerinden duyurduğ8umuz bu aktiviteye dışarıdan katılımlar oldu, yeni bağlantılar kuruldu.

Kendimiz katılamadık ama gençlerimize destek olmak amacıyla diğer kulüpler tarafından düzenlenen gezilere sponsor olduk ve gençlerimizi sevindirmek üzere hediyeler, kıyafetler alınmasına katkı sağladık. Bu gezilerden biri çok özel bir programdı: 19. Mayıs'ta Cumhuriyet Yıldızlarımızdan bir grup genç Samsun'a götürüldü ve oradaki kutlamalara katıldı.

Bölge Kulüplerimizden Mühürdar Lions Kulbünün düzenlediği Özbek Pilav gününe hem maddi destekte bulunduk, hem hazırlıkalrda yardımcı olduk. Bu aktiviteden elde edilen gelir Yöentim Çevremizin ana hizmet projesine aktarıldı.

Dönemin sonuna gelirken LCIF bağışımızı da yaptık. Sunulan projelerden kızamık aşısı çalışmalarına destek verdik.

Bir dost kulübümüzün çabalarıyla merkeze getirtilen cam kırma makinesi için 5 torba şişe ve kavanoz bıraktık. Bu kırık camlar daha sonra yetkili şirket tarafından satın alınıp burslar havuzumuza katkı sağlanıyor.


May 2016

Within month May, we maintained our friendship visits to other Lions Clubs.
We joined to the charter night of the new established 100. Yıl Lions Club and welcomed our new friends.

This month our Leo's had their monthly meeting in a very cosy atmosphere in the house of their Leo Advisor. We joined their meeting and supported them for their preparations of the installation ceremony which will be in June.

The Street fair lasted for two days at our Distrtict's headquarter. Our club members joined alternately.

Following to the Autism Festival organized by our Leo's, we have been contacted by some experts to organize a kind of workshop for families with autism cases. This workshop should provide a different view into the problem by investigating it through family system's theory. Togehter with our Leo's, we published the activity on social media. Guests from outside joined with great interest and we had chance to find new connections.

Some Lions Clubs organized several trips within May, where we could not join ourselves but we supportem them and sponsored the costs for the youth who were within this organization.
One of the trips was organized for 3 days, including the 19th May and bringing our scholarship students to Samsun where they could join the festivities of The Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day.

Mühürdar Lions Club (being in our Zone) organized a special Özbek Rice Day at our District's headquarter and we supported them with the preparations. This was a fundraising activity to support the top floor expanding project of the Disabled Lions School.

Coming to the end of this term, we made our donation to LCIF and supported the measles project.

As we do from time to time, we delivered about 5 bags of bottles and glasses to the headquarter where the bottles are crushed in a machine and then resold to respective orgnanization for raising funds for scholarships. 

 

 

Nisan 2016

Nisan ayı kulübümüz adına bir hayli hareketli geçti.

İlk olarak kulübümüze bağlı İstanbul Güneş Leo Kulübümüzün dönem başından beri hazırlıklarını ve çalışmalarını yürüttüğü Otizm Festvalini gerçekleştirdi. 02. Nisan Cumartesi günü, İstanbul'un farklı noktalarından otobüslerle alınan yaklaşık 120 otizimli ve down sendromlu çocukları, aileleri ve eğtimenleri festival alanına getirildi. Burada sunulan oyunlara, aktivitelere katılan konuklarımız eğlenceli bir gün geçirdiler. Karnı acıkan yine Leo'larımızın güzelce düşünerek hazırladıkları yemek köşesinde bir şeyler atıştırabildi. Yaklaşık 250 ziyaretçinin bulunduğu festival çok başarılı geçti. Bazı yerel gazelerde çıkan haber Leo'larımızı ve bizleri çok mutlu etti. 

Mayıs ayında düzenlenecek olan kermese hazırlıklarımızı sürdürdük. Kulüp olarak hem Kadın Danışma Komitesine destekte bulunduk, hem kendi masamızda satış yapmak için birbirinden farklı ürünler hazırladık. 

Çevre aktiviteleri çerçevesinde giyim ve tekstil ürünleri toplayarak bunları yeniden değerlendirmek üzere Lokman Hekim Sağlık Vakfına teslim ettik.

Yönetim Çevremizin öncülüğünde ağaç dikim aktivitesine katılarak biz de kulbümüz adına bir ağaç diktik. Dileriz ki güzel gelişsin, ormanın bir parçası olsun.

Bölge Kulüplermiz le beraber Lions İlkokulunda 150 öğrenci için ÇEVKO desteğiyle bir atık değerlendirme semineri düzenledik. Bilgilendirme seminerimizin ardından çocuklara kitaplar, tohum kalemleri hediye ettik, ikramlar sunduk.

23. Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında, yeni üye adaylarımızın katkılarıyla Çocuk Böbrek Vakfının düzenlediği çocuk şenliğine katıldık. O gün 180 çocuğa eğlenceli bir gün yaşatıldı. Kendilerine yemek ikram ederken oyunlarla, şiirlerle, şarkılarla renklendirilmiş bir program sunuldu. Ardından günün anısına her bir öğrenci için kitap hediye edildi, küçük iramlar dağıtıldı. 


April 2016

We are happy to say that this was again a very busy month for us.
Starting with the support of our Istanbul Günes Leo Club, we joined the Autism Festival they had prepared since the beginning of this term. On Saturday, 2nd April abt. 120 autistic and down syndrome children were picked up by busses from different points of Istanbul. Together with their families and trainers, they were brouhgt to the festival area. Lots of games, fun acitvites were waiting here. Our special visitors enjoyed the whole day by playing games, singing, dancing, painting, jumping. When somebody was hungry, he could easily find something to bite at the food corner, also prepared by our Leo's for this day. We are proud with the success of our Leo's and also feel happy with them as their activity was published in some of the local newspapers.

Our preparations for the street fair which will be in May is going on. Our club not only presented objects for sale to the Women's Advising Committee, but also collected lots of different things to sell in the name of our club.

Under the environmental services, we collected clotehs and textiles and delivered them to an organization for reusing the textiles.

With the guidance of our District, we joined the tree planting activity and planted a tree in the name of our club. May it grow nice and big.

Togehter with our Zone Clubs, we organized a presentation for 150 children at Lions Primary School. CEVKO - an organization for environeme3ntal protection services held the presentation and explained the children how they should collect bottles, cans and packages and deliver them for recycling. After the seminer we presented books, seed pens and snacks to the children.

On 23rd April, which is our National Sovereignty and Children's Day, we joined to a party organized by Children Kidney Foundation. Our new members organized this tontact for us. Together with 180 children we enjoyed a funny day, having lunch together, dancing, singing, playing. At the end of the party, we offered books and other little gifts to the children. 

 

 

 

Mart 2016 / March 2016

Mart ayı toplantımıza katılan, bize şeref veren konuklarımızla oldukça renkli ve güzel sohbetli bir toplantı yaptık. Gelecek Dönem Genel Yönetmen 2. Vekil Adayı olan değerli başkanımızın hedeflerini yakından öğrendik; sevgili Leo kardeşimizden de hazırladıkları Otizm Festivali hakkında ayrıntılı bilgiler aldık.


Katıldığımız bu ayki Leo'larımızın aylık toplantısı da daha bir özel geçti. Bir yandan Leo Yönetim Çevresinin ziyaret, bir yandan üç yeni üye alımı, diğer yandan da Otizm Festivali hazırlıkları ile hareketli bir buluşma oldu. Özellikle genç kardeşlerimizin, Oscar Ödülleri dağıtımıyla ve dekorlarıyla toplantıya ayrı bir renk kattılar. 

Genel Yönetmenizin doğumgünü sebebiyle Kulüp Başkanları olarak bir sürpriz yemek düzenleyip, ana hizmet projesine 3.000,- TL'lik bağış sağladık. 

08. Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Oku-Yaz Komitesinin Kayışdağı Ataevinde düzenlediği kadınlar buluşmasında değerli yazar konuklarla beraber olup şiirlerle, karşılıklı sohbetlerle dolu, keyifli bir gün geçirdik. 

Bizim için yine ayrı bir anlamı olan, 3. Kesim Kulüplerimizin ortak aktivitesinin gerçekleşmesiydi.
Eğitici tiyatro oyunu "Bir Afet Masalı" nı izlemek üzere yaklaşık 300 öğrenci davet ederek oyun sonrası kendilerine afet kitapçıkları, yiyecek ve içecek ikram ettik. Bu aktivitede 3 Bölge Kulübü olarak ikramları üstlendik.

Leo'larımızın öncülüğünde hazırlanan Otizm Festivali kapsamında uzmanlardan davranış konusunda bilgi almak üzere 3 saatlik bir eğitime katıldık. Hazırlık çalışmalarında mümkün olduğunca gençlerimizin yanında olup, onlara destek vermeye gayret ediyoruz.

Our club meeting this month was honoured by valuable guests and visitors. As one of them was the candiate for new term DG 2nd vice president, we had the chance to learn about his projects in detail. Also our Leo visitor made us happy by sharing the details of their Autism Festival. 
As we try to support our Leos as much as we can, we attended to our Leos' March meeting which was a very special one this time. The Leo Cabinet who joined, was honored by our Leos with special prices. Furtheron, our Leo's expanded their family by accepting three new members. The Initiation Ceremony was very colorful as the decoration and theme was like Oscar Awards. 

And, not leaving our Leos' alone, we joined a training session with them in order to learn about important facts, how to behave and contact with autistic children . This training was given by young experts of an autistic group and was very helpful for us all under the preparations for the Autism Festival.


For us, this month was really rich with other clubs' visitations, discussion sessions, theater visits but also organizing a surprise birthday party for our DG among the club presidents only. We took the opportunity to present a donation of 3.000,- TL for the main project, expanding the top floor and roof of the disabled children's school.

For International Women's Day, the Reading-Writing Committee had organized a special day for women at Kayisdagi Lions Ataevi. Together with some invited writers, artist, the women had chance to listen to nice poems, life-expieriences and others. We joined to this 
organization, that was visited by abt. 70 women that day.
And by the end of the month we had our great day, together with 11 other clubs from our Region. All of us played a role by organizing the educative theater activity for children. 
More than 300 children came to see the theater "Disaster's Tale" that showed them in an interactive way, how to behave during disasters. After the show, we presented them books, snacks and drinks in a bag. 

 

Şubat 2016 / February 2016

Bu ayki genel toplantımız her zamanki gibi samimi ve sıcak bir ortamda geçti; katılan kulüp arkadaşlarımızla hoş sohbet içindeyken Geçen Dönem GY'imizin sürpriz katılımı da bizleri ayrıca mutlu etti. 
Şubat ayını başka kulüp ziyaretleriyle zenginleştirip dostluklarımızı pekiştirirken Gelecek Dönem GY 2. Yarcımcı adayların sunumlarını da izledik.

Ve bu aya özel bir program da Uluslararası Başkanımız Dr. Yamada'nın Türkiye ziyaretiydi. 118 Çoğul Yönetimi T-U-R-K-E-Y'nin ortaklaşa düzenlediği Gala Gecesi anlamlı bir renkti. Japon Kosolosun da katılımıyla Türk-Japon dostluğu ön planda tutulan bu geceye katılmak bizim için ayrı bir onur oldu. 

Tabii hizmet aktivitelerimizi de sürdürmeyi ihmal etmedik. Kulübmüzün ana düşüncesi EĞİTİM olarak Lions Ataevinde farklı aktivitelere destek sağlayabildik. Oku-Yaz Komitesinin önderliğinde hem gençlere "Metinlerle Hayata Dokunmak" hem kadınlara "Yazarla Buluşmak" projelerine destek olduk. Önceki ay temin edip dağıttığımız 50 adet kitap okunduktan sonra yazarıyla sohbet etme fırsatı bulan katılımcılarımızın, kulübümüzün ikramlarıyla keyifli saatler geçirdiğine inanıyoruz.
Lions Ataevi çalışmalarına destek olabilmek bizim için hem önemli hem keyifliydi.

 

Burslu öğrendimizin desteğini sürdürmeyi unutmadı. Buna ilave olarak bu ayki hizmetlermize, daha az şanslı ihtiyaç sahitib ailelere 2. el giyim yardımı ve gıda paketi destekleriyle katladık.

Biraz da eğlence diyerek hem Leo'larımızın bir gelir getirici aktivitesinde sosyal medya üzerinden kulüp olarak destek verdik; hem de uluslarası çağrısına kulak vererek "onur, uyum, insanlık" yazısıyla kendi ellerimizle katladığımız turna kuşlarını çevremizdeki insanlara sunarak bunu yine sosyal medya üzerinden paylaştık. 

 

Our Club meeting this month was again in a cosy atmosphere but in addition to this, it was an honour for us to welcome our Immediate Past DG who visited us very surprisingly. Ferbruary was also very colorful and rich for us as we joined other clubs meetings. Not only to strengthen our friendship but also to follow th presentations of the next term 2nd Vice DG candidates.

And another colorful change this month we had by joining the Gala Dinner of IP Dr. Yamada who visited Turkey. The Gala Dinner was organized by our MD 118 T-U-R-K-E-Y and also it was honoured by the Consulate of Japan in Turkey. We appreciated very much this opoortunity which was also a good chance to strengthen the Turkish-Japanese friendship.

But besides all these club meetings and gala dinner, our club did not forget about serving. As EDUCATION is our club's first aim, we supported several activities of Lions Ataevi, one for youth and another for women. The activity for youth named "Touching their lifes with images". The activity for women, we started in January (offering 50 books for reading). And this month the reading women had the chance to meet the author and have discussion togehter. For both activities we presented our food and drinks. The activities at Lons Ataevi are very important and valuable chances fo rus as it is always combined with EDUCATION.

And of course, our regular monthly scholarship is going on. 
In addition to that we offered support with food packages and 2nd hand clothes donation to needy families. 

But we said "some fun must be" ... so we supported one of our Leo Club's with a fund raising acitivity on social media by publishing a club photo on Twitter.
 

The same we did with several photos on Instagram and Twitter, it was a call from International Leo Club's for distributing the IP's cranes with "Dignity/Harmony/Humanity". 

Lions serving with fun!

:)

 

 

 

Ocak 2016 / January 2016

Kurucuları anma ayını farklı bir şekilde kutlamak istedik ve 8. Bölgenin 4 kulübü (2 Lion & 2 Leo Kulüpler) ortak bir toplantı düzenledik.
Toplam 80 konuk ile gerçekleştirdiğimiz bu toplantıda GY'imiz de bizimleydi.
Kulüplerimizden, konuklarımızdan haberlerle, Leo'larımızın enerjik katkılarıyla, kurucularımızı onore ederek, Lions gülümsemesi temalı hareketli bir toplantıyı geride bıraktık.

Ağır kış şartları altında yaşayan Van'daki minik yavrularımız için topladığmız kıyafet ve bot gönderilerimizi "Her Çocuk Bir Umuttur" Derneğine ulaştırdık. Oradaki yetkililerin desteğiyle gönderdiklerimizin doğru yerlere ulaştığını resimlerde görmek bizi çok duygulandırdı. Çocuklarımıza sıcak bir umut verebilmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Aralık ayında burslu öğrencilirmizin bir tiyatro etkinliğine katılmasını sağlarken bu ay bir konsere gidebilmeleri için bilet sağladık. Kulübümüz aylık  burs katkısını yürütürken o gençlerin sosyalleşmelerine de destek olmaya çalışıyor. 

Kulübümüzün ana hedefi eğitim olduğundan, aktivitelerimizden birini Lions Ataevine gelen kadın konuklarına 50 tane kitap dağıtarak gerçekleştirdik. Katılımcılar bir ay boyunca bu kitabı okuyacaklar ve önümüzdeki ay kitabı yazarıyla buluşup sohbet edecekler. Bu etkinliğe sponsor olmak için Oku-Yaz Komitesi ile beraber çalıştık.

Yine eğitim başlığı altında bu sefer Kadın Danışma Komitesi aracılığıyla erkeklere yöneldik ve Altıntepe Dede Kıraathanesinde 40 erkek katılımcıya "Şiddete Dur De" başlıklı bir semnerin verilmesine sponsor olduk. 1,5 saatlik sunum esnasında çay ve çerez ikramları kulübümüz tarafından karşılandı. Yetişkin erkeklerin bu semineri ilgiyle izlemesi ve sorularla, yorumlarla katkıda bulunmaları bizi çok umutlandırdı.

 

First month of the New Year, our intetion was to celebrate our Founder's Day in a different way, therefore we organised a commun meeting with 4 clubs of Zone 8 (2 Lion & 2 Leo Clubs together).
Alltogether we had 80 guests including our District Governer. With news from our club members, guests as well as the energetic contribution from our Leos, we honored our Founders and left a great meeting wit a Lions Smile theme behind.

We managed to send our clothing and footwear packages to "Her Çocuk bir Umuttur / Every Child is A Hope Foundation" for the children who live under heavy weather conditions in Van, East of Turkey. Seeing the photos that reached us from Van with children who received the clothes and shoes, we were assured that our packages arrived safely to the right place and made our hearts warm, too. Our struggle for keep on trying  to give hope to our children in Van will continue.

The theatre event we organised for students with scholarship in December was continued by organizing this time concert tickets. In this way, our contribution for scholarships is enlarged with contribution to their social lifes, too.

The main goal of our club is education, that's why we distributed 50 books to women coming to Lions Ataevi. The participators will read the book in one month and following month we will bring them together with the author of the book and have a common discussion. For organizing and sponsoring this event, we had joined-working with Read&Write Committe.

And again under the headline of education, this time with the help of Women Solidarity Committe, we targeted men. Sponsoring a seminar in Altıntepe Dede Kıraathanesi vor 40 men contributers. The seminar's main theme was "Stop Violence Against Women" and took 1,5 hours. During this time, the tretas like tea and snacks were sponsored by our club. Seeing the grown-up men listening to the seminar so carefully and joining with questiohns and comments, made us feel really happy and hopeful.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aralık 2015 / December 2015

**** MUTLU YILLAR **** HAPPY NEW YEAR*** 

05. Aralık Dünya Leo Gününde sponsoru olduğumuz İstanbul Güneş Leo Kulübümüzün yanındaydı. 118 Y Yönetim Çevresinden 11 Leo Kulübünün ortak toplantısında yoğun bir katılımla çok keyifli bir gün geçirdik. Gençlerimizin ne kadar girişken, başarılı, fikirlerle ve enerji dolu olduklarını görmek bizleri çok mutlu etti.

Küplüce Lions İlkolunda iki gün üst üste birbirinden farklı aktiviteye imza attık. Birincisi, Yerli Mal Haftası çerçevesinde 120 çocuk için oyun hazırladık, okudukları şiirleri dinledik, ikramlarımızı sunduk. Ertesi gün okul yetkilileri tarafından tespit edilen 55 aileye gıda paketi dağıtımı yaptık.

Geçtiğimiz yıl başlattığımız, Çocuk Böbrek Vakfı ile beraber düzenlediğimiz yılbaşı kutlama etkinliğimizi bu sene Şişli Etfal Hastanesinde 80 konuk ile beraber yaptık. Hem çocukların hem ailelerin de katıldığı, soru-cevaplı bir seminer dinledikten sonra hep beraber yemeklerimizi yedik, özel yapım yılbaşı pastamızı kestik ve çocuklar için hazırladğımız küçük hediyelerimizi verdik.

Gelir getirici aktivite olarak Aralık ayında Lions ve aile dostlarımız ile beraber bir tiyatro etkinliğne katıldık. Aynı zamanda bu etkinliğe burslu öğrencilere bilet sağlayarak onların da sosyalleşmelerine destek olduk.

2015 yılın son kulüp toplantımızı sevgili kulüp üyelerimiz ile sıcak bir ortamda geçirdik. Hoş bir sohbet ortamı yaratarak 2015 yılını güzel anılarla kapatıp 2016 yılı için yeni hedefler koyduk. 

On World Leo Day, 5th of December we accomponied our sponsored İstanbul Güneş Leo Club. It was jaunty day with the participation of 11 Leo Clubs from District 118 Y. Seeing how audacious, succesful, full of ideas and energy our Leos are, made us proud and happy.

We organized different activities in Küplüce Lions Elementary School for two days. On our first day we prepared games for 120 children for "Local Prodcts Week", listened to their poems and presented our treats. The next day we presented food packages for 55 families that were specified by the school authorities.

Our new year celebration with the Children Kidney Foundation which we started last year, took place with 80 guests in Şişli Etfal Hospital. After the seminar where questions were asked by children and their parents, we had lunch all together, enjoyed our home-made new year's cake and gave our little presents for the children.

As a fundraising acitivity in December, we organised a theater visit with our ions family and loved ones. At the same time we offered tickets for students who have scholarships and supported them to be more socialized.

The last meeting of 2015 took place in a really warm and cozy enfiroenment with our club members. We created a lovely ambiance and closed 2015 with beautiful memories and set our goals for 2016.

 

 

Kasım 2015 / November 2015

Kasım ayında öğretmenler günü sebebiyle öğretmen yakınlarımızı muhtelif etkinliklere davet ettik, onları ağırladık, hediyeler verdik.  Örneğin öğretmen konuklarımızla beraber konsere katıldık.
Emekli öğretmenlerle kahvaltı yaparak onlarla sohbet ettik. Yönetim Çevremiz ile beraber Lions okullarını ziyaret ederek orada görevli öğretmenlere hep beraber hediyelerimizi sunduk.

2015-2016 GAD Programı çerçevesinde düzenlenen seçemelere bir öğrencinin katılımına sponsor olup aynı zamanda Almanca ve Fransızca mülakatlarına destek olduk.

2015-2016 Lions Uluslararası Barış Afişi Yarışması için bir resmimizi teslim ettik.

Lions Kulüp ziyaretlerine ve Türk-Japon Dostluk Gecesi gibi etkinliklerine katılarak dostluklarımızı güçlendirdik. Bu etkinliklere aynı zamanda misafirler de götürüp Lions'un tanıtımına katkı sağladık.

Burslu eğitim katkımız hem öğrenci bursu hem LIAY kartları ile devam ediyor.
Ayrıca Leo'larımızın Adıyaman İlkokul projesine, Lions Ataevi için kitap, oyuncak, kırtasiye desteklerimiz oldu.

 

In November  teachers / educators are celebrated in Turkey. Therefore our club has attended various activities with and for teachers. We have invited teachers to join a special boutique concert of a young singer who is also named as international ambassador of peace.

We have joined a breakfast organisation with retired teachers and had nice discussions with them.
Also we joined to the Lions' school visitations with our District Governer and presented presents to the teachrers at school. 

Our club organized a shool class for joining the Peace Poster Contest and presented the elected poster to our district.

We sponsored a girl student for joining the elemenations for participating the Youth Exchange Programme 2015 - 2016 and gave our support to the verbal elemenations for participants in German and French language.

Our regular club's support for scholarship is going on.

With lots of toys and books collection we have supported the school project of our Leo Club and also the Lions Ata House Library.


 

 

  

 

 

 

Ekim 2015 / October 2015

 
Bu ay yönetim çevremizin düzenlediği eğitimlere katılarak kulüpler arası dostluklarımızı genişlettik.
We have joined the training seminars by our district and strengthened our friendship between the clubs.

Ekim ayı bizler için çok önemli bir ay; Cumhuriyet kutlamalarımızın tüm etkinliklerinde bulunduk. 
October is a very important month for us in Turkey, that's why we joined all the celebrities and ceremonies organized by district 118 Y.

Kazasker Lions Kulübü yardımıyla İstanbul Güneş Leo Kulübümüzün Adıyaman İlkokul projesi için kitaplar ve oyuncaklar sağladık.
With the support of Kazasker Lions Club, we have collected books and toys for the Adiyaman School Project of our Istanbul Günes Leo Club.

Yönetim Çevremizin Pilot Okulu öğrencileri için Lions logolu eşofmanlarına katkıda bulunduk.
We have collected money for the school sports uniform for children of our district's pilot school.

Yine İstanbul Güneş Leo Kulübümüze destek olup, ilk gelir getirici etkinliklerine katıldık. Otizimli çocukların festvali için gelir sağlamak üzere düzenledikleri Halloween partisindeydik.
Again, to support our young Istanbul Günes Leo Club, we have joined their first fundraising activity. They organized a Halloween party for supporting a disabled children's festival.

Yurdumuzun uzak bir köşesinde yaşayan minik yavrularımızı sevindirmek için kitaplar kolileyip Van'a gönderdik. 
To make little faces smile, we have collected books and sent them to Van - southeast of Turkey.


 
Lions Clubs International News
Connect with Us Online
Twitter