Möten
Medlemmar

LIONS CLUB FALUN

  

 

Klubben är en av många Lionsklubbar i Sverige och en av 3 i Falu kommun.

Klubben bildades 1951 och har nu ca 23 medlemmar.

Vi träffas 1 gång i månaden (augusti-maj).  

Ett klubbmöte inleds med aktuella frågor inom Lionsrörelsen, ekonomi, genomgång av aktiviteter, gåvoärenden mm. Därefter intar vi en lättare kvällsmåltid och ägnar oss åt aftonens program (ofta ett föredrag av inbjuden gäst) Bl.a har våra olika stipendiater berättat om ungdomsläger världen runt. Ibland gör vi studiebesök hos olika företag, vi har under senare år besökt Folkrörelsearkivet, Velodromen och Medicinska museet mm.

 

Lions Clubs International är världens största serviceklubborganisation. Klubbens 1,4 miljoner medlemmar i mer än 46 000 klubbar hjälper samhällen i cirka 200 länder och geografiska områden runt om i världen.

Lions Clubs Internationals nyheter
Connect with Us Online
Twitter