Möten

LIONS CLUB NYBRO

 

Våra stipendiater genom åren

Ungdomsledarstipendiet

har bestått i en penningsumma + graverat glaslejon

ÅR        STIPENDIAT                         FÖRENING/IDROTT

1972         Seved Bladh                                                                 NIF  fotboll,ishockey

1973         Birgit Karlsson,                                                             NIF  friidrott

                 Per-Ivar Karlsson                                                             ”       ”

1974         Sven Ahlstrand                                                             NIF  ungdomshockey

1975         Lennart Borg                                                                NSK fotboll,bandy

1976         Per Petersson                                                              Röda Korset  ungdom

1977         Bengt Garvis Pettersson                                              NSK  bandy,fotboll

1978         Gustav Olausson                                                          NIF

1979         Ingemar Johansson,                                                    Nybro schacksällskap

                 Tommy Ohlsson                                                          NIF + scouting

1980         Sven Hermansson                                                       NIF  ishockey,fotboll

1981         Jan-Erik Eriksson                                                         Orrefors IF

1982         Helen Hultberg,                                                            Drillflickorna

                 Kristina Albrektssson                                                          "

1983         Jan-Erik Karlsson                                                         Madesjö IF

1984         Anders Arvidsson                                                         Nybro Brottningssällskap

1985         Tore Olsson                                                                  Nybro Handikappförening

1986         Ingvar Karlsson,                                                           Nybro BTK

                 Leif Jonsson                                                                 Kristvalla BTK

1987         Kerstin Ohlsson                                                            NIF  simning

1988         Kennert Olsson                                                             Nybro Cykelklubb

1989         - (Inget stipendium utdelades)

1990         Sivert Johansson                                                          NIF   fotboll

1991         Ros-Mari Karlsson                                                        Nybro OK

1992         Åsa Karlsson                                                                Madesjö KFUM Scoutkår

1993         Arne Rooth                                                                   Nybro Boxningsklubb

1994         Ulrika Gleisner,                                                             Barngymnastik

                 Ann-Sofie Hansson                                                      Barngrupper

1995         Anders Buhré,                                                              Nybro OK

                 Stig Karlsson                                                                Madesjö IF

1996         Lennart Ståhl                                                                Nybro Badmintonklubb

1997         Sten Torstensson                                                         Örsjö IF

1998         Thomas Sandell                                                           Madesjö IF

                 Ingrid Wåhlin                                                                Friluftsfrämjandet

1999         Björn Hagblom                                                              MIF, NIF

2000         Thomas Halling                                                             Madesjö IF fotboll

                 Håkan Erlandsson                                                        Nybro IF hockey

2001         John Lang                                                                     Nybro OK

                 Rolf Jonsson                                                                

2002         Margareta Rydén                                                          Nybro scoutkår

2003         Carina Olsson-Garpmo                                                 IK Hinden friidrott

2004         Åke Johansson                                                             Flerohopps GoIF fb

2005         Anders Cedmert                                                            Pukebergs BK

2006         Emma Karlsson                                                             Nybro Drill

2007         Håkan Westergren                                                         Nybro IF

2008         Annette Olausson                                                          Nybro Handboll/ NIF Friidrott

2009         Christer Elgström                                                           Pukebergs BK, lagledare,tränare

2010         Annika Olsson

2011         Towe Danielsson

2012         Hanne Jensen

2013         Magnus Ripheden

2014         Carina Abelsson                                                              Friluftsfrämjandet

2015         Sanna Lindeblad                                                             Nybro Drill.

2016         Ulf Lindvall                                                                       Nybro Ski.

Kulturstipendiet

har bestått i en penningsumma + ett graverat glaslejon

ÅR   STIPENDIAT                VERKSAMHET

1974      Kerstin Thiele                                            blockflöjt

1975      Erik och Gerda Höij                                   Madesjö hemb-förening

1976      Jan-Olof Carlsson,                                     musikledning

              Bengt Bjerding                                                 ”

1977      Runer Jonsson                                           författare

1978      Erling Hansson                                          musikledare

1979      Jan-Olof Nyhammar                                  scouting mm

1980      Torsten Klintås                                           slöjd

1981      Gunnel Holmér                                          historiker

1982      Karl H Nilsson                                           hembygdsvård

1983      Karin Rehnqvist                                        musik, komposition

1984      Nybro hembygdsförening                         hembygdsvård

1985      Gerhard Köppen                                       hembygdshistoriker

1986      Findis Kristinsdottir                                   musik

1987      Anna Gustavsson                                      sång

1988      Bertil Madeling                                          vänort i u-land

1989      - (Inget stipendium utdelades)

1990      Erik Madeland                                          hembygdsvård

1991      Evald Carlsson                                         samhällsinsatser

1992      Mary Bjerstedt / Sven Blom                     hembygdsvård (Madesjö h-för)

1993      Lars-Erik Larsson                                     teater, film

1994      Hans-Olof Stavert                                     musikledare

1995      Lars Täck                                                  musik- o kulturivrare

1996      Mia och Kent Andersson                           teater

1997      Börje Lilja                                                  Nybro hembygdsförening

1998      Gunborg o Lars-Erik Svensson                 Bäckebo hembygdsförening

1999      Karin Gustafsson                                       flöjtist

              Lennart Carlsson                                       speleman, fotograf mm

2000      Lena Dahlander                                         Fagerslättsskolans

              Mats Slättman                                           teatergrupp

2001      NE Björklund                                             Manskören, FröjdoGamman

2002      Filip Karlsson                                             Madesjö hbf, kvarninventer.

2003      Christer Lilja                                              musikarr., hembygdsvård

2004      Monica Björk/Irma Erlandsson                  Nybro folkdanslag

2005      Olle Madeland                                           hembygdsarbete mm

2006      Maria Wallinder                                         musik, hkp-arbete

2007      Nils Grönqvist/Reinhold Brandstedt          Gullaskruvs shf

2008      Alf Johansson                                            Orrefors m omnejd: sång o musik

2009      Mikael Johansson                                      glaskonstnär vid Pukebergs glbr

2010      Dick Måård

2011      Simon Oskarsson

2012      Crister Wettborn

2013      Raymond Carlsson

2014       Ing-Marie Aronsson                                      Kråksmåla hembygdsförening

2015       Pauline Fransson                                          Konstnärlig utveckling m. Nybro

                                                                                     och Pukeberg som fundament.

2016        Eva Sundman                                               Konstnär.

                                                      

Stipendiebeloppen för kulturgärning och ungdomsledarskap var

t o m år 1982 1000 kr, åren 1983-1992 2000 kr, åren 1993-2002 3000 kr

och är idag 5000 kr


 

Språkstipendiet

har t om 2005 bestått i ca 2 veckors utländskt ungdomsläger + vistelse i lionsfamilj

Nyskapat 2006, se nedan

 

ÅR        STIPENDIAT, klass       SPRÅK     ORT/LAND

1986      Maria Andersson               H 3             ty  Bonn D

1987      Johanna Lidberg                H 3             fr  Arras F

1988      Lena Fust                           S 3              en Piemonte I

1989      Magdalena Molin              T 3              ty  Saarbrücken D

1990      - (Inget stipendium utdelades)

1991      Susanna Lindberg              S 3              fr  Arcachon F

1992      Tomas Karlsson                 S 3              en Limburg B   

1993      Lars Johansson                  H 2             ty  Königswinter D

1994      Christel Rosenberg            H 3             en Lommel, B

1995      Liselott Dahl                      N 3             fr  Vichy F

1996      Anna Arvidsson                SP3             ty  Giessen D

1997      Anna Karlsson                   SPH3          en Ankara TR

1998      Julia Lönnerheim               SP2             en Discover Ireland

1999      Charlotta Karlsson             NV3           en Ticino H

2000      Hanna Johansson               SP2             ty  Hannover/Bayern

2001      Therese Nilsson                 NV3           en Sicilien runt

2002      Anna Haraldsson               HS3            fr  Annecy

2003      Cassandra Andersson        HS2            ty  Essen

2004      Joel Axelsson                     HVG3        en Belgien

2005      Sanna Arenvik                   SP2A          fr Flers Normandie

2006      Elevgrupp Åh                    åk 3            projekt Bryssel, 6000 kr

2007      Frida Olsson                      SP3A          fr – 1000 kr

              Jessika Pahlm                    SP2B         sp – 1000 kr

              Gustav Lindström               NV3B          ty – 1000 kr

2008       -

2009      Ninni Gustavsson               SP3A          ty - 1000 kr

              Sara Petersson                   SP3B          fr - 1000 kr

              Rebecca Karlsson               SP3A          sp - 1000 kr
             

                              2010     Johanna Gustavsson-Björklund             ty,fr - 2000 kr

                                           Tora Brandel                                             sp - 1000 kr

                               2011    T.v. ingen utdelning.

                                           

 

    Åkrahällskolans Vård och-omsorgsprogram

                        Stipendiater

2014           Marika Lundin                     3000 kr.

                   Evelina Widehammar          3000 kr

                   Charita Berglund                 3000 kr.

2015            Erika Holgersson                3000 kr.

2016            Nelly Kolbrand                   3000 kr.

                    Michelle Cambrant Bergström      3000 kr.

                    Liza Strömberg                   3000 kr.

2017            Elin Jonsson                       3000 kr.

                    Moa Håkansson                 3000 kr.

                    Julia Lundgren                   3000 kr.

 

 

 

Lions Clubs Internationals nyheter
Connect with Us Online
Twitter