Meetings
Members

                                                                      

(ENG)

BRIEF HISTORY OF USKUDAR LIONS CLUB

Uskudar district was one of the oldest residential areas of Istanbul which has always been an important city in the world since the ancient times. Uskudar keeps its vitality since the fifth century BC with its mosques, public baths, fountains, beautiful coast, The Selimiye Military Barracks, the Mihrimah Mosque and Sultan Ahmet the third’s Fountain and especially the Maiden's Tower.

USKUDAR LIONS CLUB, founded in this old and beautiful district of Istanbul who is proud to be one of the significant clubs of Turkish Lions, continues to render gratituous services to the people, the community and the environment.

USKUDAR LIONS CLUB which was one of the first two clubs of District 118-Y, was established under the sponsorship of Fatih Lions Club on February 13, 1974, and received its Charter Document at the Charter Night organized in Istanbul Hilton Hotel on May 24, 1974.

USKUDAR LIONS CLUB started with only 18 Charter Members but had 87 members at one time, and has never fallen below 30 members, still continues with 34 active members during 2018-2019 period.

USKUDAR LIONS CLUB has opened dozens of laboratories, libraries, furnished several health clinics, hospital rooms, constructed the minaret of a mosque, accomplished several services like construction of a primary and a secondary school, displayed the importance given to human life by carrying out surgical operations of needy people.

Leading the community by revealing qualifications in leadership development, experienced the honor of having:

PDG Erol Gürler in 1996-1997

PDG Kazım Kocadağ in 1998-1999

PDG İlhan Aktaş in 2000-2001

PDG Reha Üzel in 2004-2005

elected as District Governors and

PCC Kazım Kocadağ

elected as MD-118 Council Chairman in 2009-2010.

USKUDAR LIONS CLUB merged with KIZKULESI LIONS CLUB in 2008, continues its services with excitement and enthusiasm.

 

(TR)

ÜSKÜDAR LIONS KULÜBÜ

Tarihin çok eski dönemlerinden beri hep önemli bir dünya şehri olan İstanbul'umuzun, en eski yerleşim bölgelerinden biri Üsküdar ilçesidir.

M.Ö. beşinci yüzyıldan beri hayatiyetini sürdüren Üsküdar, başta Mihrimah Sultan Camii ve 3. Ahmet Çeşmesi olmak üzere, camileri, hamamları, çeşmeleri, güzelliklerle dolu kıyıları ve de özellikle İstanbul siluetinde önemli yeri olan Kızkulesi ve Selimiye Kışlası ile tam anlamıyla bir tarih sergilemektedir.

İstanbul'umuzun bu eski ama bir o kadar da güzel ilçesinde kurulan ÜSKÜDAR LIONS KULÜBÜ de insana, topluma, çevreye ve tüm insanlığıa karşılıksız kalıcı hizmetler sunmaya devam ederek Türk Lionsunun önemli kulüplerinden biri olmanın gururunu yaşamaktadır.

118-Y Yönetim Çevremizin ilk iki külubündan biri olan ÜSKÜDAR LIONS KULÜBÜ, Fatih Lions Kulübü sponsorluğunda, rehber üye Berkman Gökpınar rehberliğinde, rahmetli Gültekin Malkoç'un Yeni Kulüpler Kurma Komitesi Başkanlığındaki gayretleri ve de rahmetli Neşet Sirman'ın unutulmaz destekleriyle kuruluş çalışmalarını tamamlamıştır.

Bu gün kendisini rahmet ve saygıyla andığımız Nuri Pere'nin Genel Yönetmenliği döneminde, yine rahmetle andığımız Kurucu Başkanımız Cahit Fidan Başkanlığında, 13 Şubat 1974 tarihinde ÜSKÜDAR LIONS KULÜBÜ,resmen kurulmuştur. 24 Mayıs 1974 tarihinde ise İstanbul Hilton Otelinde yapılan Kuruluş Gecesinde CHARTER BELGESİNİ almıştır. 

13 Şubat 1974 tarihinde 18 Kurucu Üye ile Lions hayatına başlayan ÜSKÜDAR LIONS KULÜBÜ, bir dönemler 87 mevcuda kadar yükselebilmiştir. Tarihinde hiç bir dönem 30 üyenin altına düşmemiş olup 2018-2019 Çalışma Döneminde 34 aktif üye mevcudu ile yaşamına devam etmektedir.

Kurulduğu günden bu yana sayısız Sağlık Ocağı, Hastane Odaları Tefrişleri yapmış, onlarca Laboratuarlar, Kütüphaneler açmış, alışılmamış bir hizmet olarak bir Cami Minaresi inşa etmiş, bir ilk okul, bir de orta okul inşaatı ile benzer bir çok hizmete imza atmış, yaptırdığı Tedavi ve Ameliyatlar ile insan yaşamına verdiği önemi sergilemiş, geride bıraktığı eserleriyle gururla anılmaya hak kazanmıştır.

Lions'un lider yetiştirme vasfını ortaya koyarak bu konuda topluma önderlik etmiş, kulüp üyelerimizden,

1996-1997 Çalışma Döneminde Sn.Ln Erol Gürler,

1998-1999 Çalışma Döneminde Sn.Ln. Kazım Kocadağ,

2000-2001 Çalışma Döneminde Sn.Ln. İlhan Aktaş,

2004-2005 Çalışma Döneminde Sn.Ln. Reha Üzel ile 4 kez Genel Yönetmen,

2009-2010 Çalışma Döneminde ise Sn.Ln. Kazım Kocadağ ile 1 kez MD-118 Konsey Başkanı çıkartmanın onurunu yaşamıştır.

ÜSKÜDAR LIONS KULÜBÜ, sponsoru olduğu KIZKULESİ LIONS KULÜBÜ ile 2008 yılında birleşerek var olan aile birlikteliğini, ile tam bir aile bütünlüğüne getirmiş, hizmetlerine daha da artan bir güç , heyecan ve inanç ile güvenilir adımlarla devam etmektedir.

 

Lions Clubs International is the world's largest service club organization with more than 1.4 million members in approximately 46,000 clubs in more than 200 countries and geographical areas around the world.

Lions Clubs International News
Connect with Us Online
Twitter