Meetings

Değerli arkadaşlarımız,
Bu siteyi oluştururken ve sayfayı düzenlerken hedefimizi;

Lions' un bize sağladığı iletişim imkanlarını değerlendirerek, öncelikle insanlığın eğitimi ve medeni yaşam standartını yükseltmek ve bu inançla gençlere, yaşlılara, çevreye yatırım için yaptıklarımızı ve yapacağımız işlerin programlarını tanıtmak ve herkesle paylaşmak olarak belirledik.
Kulübümüzü oluşturan üyelerimiz ve çevremizdeki Lion' ların bilgi, beceri ve yetenekleri konusunda çok tecrübeli olduklarını biliyoruz, yine de sürekli kişisel gelişme imkanı tanıyan Lions uygulamaları ve Lion arkadaşlarımızın yaratıcı fikirleri, hepimizin her konuda devamlı iletişim ve kişisel gelişim içinde olmamızı sağlıyor. Önce insani  değerler olmak üzere, Cumhuriyet, laiklik, adalet ve hukukun üstünlüğü ile bizlerden daha az şanslı kişileri korumak ana değerlerimizdir.
Çalışmalarımızı insanlığın barış ve mutluluğu, ülkemizin refahı ve yücelmesi için yapıyoruz. Gönlümüzdeki geleceğe sevgiyle kavuşmak en büyük arzumuzdur. 
Saygılarımızla,
Abide Lions Kulübü
adına Başkan
V. Tuncer Özekli

 

Dear friends,
While creating this site and editing the page;

By evaluating the communication possibilities that Lions has provided us, we have firstly identified the education and the standard of living of the humanity, and by this belief, we have defined what we do for young people, the elderly, the environment and the programs of our work and share them with everyone.
We know that they are very experienced in the knowledge, skills and talents of the members of our club and the lions around us, yet the Lions applications that provide continuous personal development and the creative ideas of our Lion friends enable us to be in constant communication and personal development in all of us. First, human values, the Republic, secularism, justice and the rule of law and the less fortunate of us is to protect our main values.
We do our work for the peace and happiness of humanity and for the welfare and exaltation of our country. 
It is our greatest desire to reach the desired future with love.

Our respect,
As the behalf of Abide Lions Club
The President
V. Tuncer Özekli

 

Lions Clubs International is the world's largest service club organization with more than 1.4 million members in approximately 46,000 clubs in more than 200 countries and geographical areas around the world.

Lions Clubs International News
Connect with Us Online
Twitter