Meetings

Değerli arkadaşlarımız,
Bu siteyi oluştururken ve sayfayı düzenlerken hedefimizi;
Lions un bize sağladığı iletişim imkanlarını da değerlendirerek, öncelikle insanlığın egitimi ve medeni yaşam standartını yükseltmek ve bu inançla gençlere, yaşlılara, çevreye yatırım için yaptıklarımızı ve yapacağımız işlerin programlarını tanıtmak ve herkesle paylaşmak olarak düşündük ..
Kulübümüzü oluşturan üyelerimizin ve çevremizdeki Lion'ların bilgi, beceri ve yetenekleri konusunda çok tecrübeli olduklarını biliyoruz genede sürekli kişisel gelişme imkanı tanıyan Lions uygulamaları ve Lion arkadaşlarımızın yaratıcı fikirleri, hepimizin her konuda devamlı iletişim ve kişisel gelişim içinde olmamızı sağlıyor.. Önce insani  değerler, cumhuriyet, laiklik,adalet ve hukukun üstünlüğü ile bizlerden daha az şanslı kişileri korumak ana değerlerimizdir..
Çalışmalarımızı insanlığın barış ve mutluluğu,ülkemizin refahı ve yücelmesi için yapıyoruz.. 
saygılarımızla,
Abide Lions Kulübü
adına başkan
turan yurdakul

 

Dear friends,
When editing the page when creating this site and our goal;
Lions has provided us communication facilities assessing primarily to raise the standard of education and civilized living of humanity and with these beliefs to young people, the elderly, the environment for investing in what we do and we do work program to promote and to share with everyone as we thought ..
Lions around us that make our club and our members' knowledge, skills and abilities, but we know they are very experienced in the personal development that allows continuous application Lions and Lion creative ideas of our friends,
communication and personal development of all of us in each issue allows us to be continually .. Humanitarian values​​, republic, secularism, justice and rule of law are our core values ​​..
Best regards,
Istanbul Abide Lions Club
on behalf of the president
turan yurdakul

 

Lions Clubs International is the world's largest service club organization with more than 1.4 million members in approximately 46,000 clubs in more than 200 countries and geographical areas around the world.

Lions Clubs International News
Connect with Us Online
Twitter