Meetings

Our Motto is "We Serve" 

 

Founded in 1992, the Istanbul Cınardibi Lions Club consists of one men, Honoray member and 26 women dedicated to serving the needs of our community

We're proud of with our Club's many activities reflect the Lions motto of "We Serve."  Club members serve the community by giving freely their time and labor, in addition to raising funds to support district projects in schools, hospitals, nursery homes and lions services for children.

Photo Gallery  for our services.

 www.md118.org

  

 Istanbul Çınardibi Lions Kulübü  Kurucu Başkanımız Sayın Ln. Aysel Sökmen tarafından 1992 yılında kurulmuştur. Kulübümüz bir erkek onursal üye olmak üzere kendini Lions'a ve toplumumuza  hizmete adamış 27 kadın üyeden oluşmuştur.

Kulübümüz Lionsun "Hizmet Ediyoruz" felsefesini yansıtan hizmetler yapmaktadır. Üyelerimiz  zamanlarını ve güçlerini toplumumuza hizmet etmek için harcarken aynı zamanda da yönetim çevremizin okul, hastane, huzurevi ve çocuk yetiştirme kurumlarında yaptığı hizmetler için de sponsorlar bulmakta ve bağış toplamaktadır.

Hizmetlerimiz için Fotograf Gallerisine bakınız.

 

 

Lions Clubs International is the world's largest service club organization with more than 1.4 million members in approximately 46,000 clubs in more than 200 countries and geographical areas around the world.

Lions Clubs International News
Connect with Us Online
Twitter